Mythology Waterfall
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mythology Waterfall

Fórum zabývající se světovou mytologií.
 
PříjemHledatLatest imagesRegistracePřihlášení

 

 Historie

Goto down 
2 posters
AutorZpráva
Kérés
Admin
Kérés


Po?et p?ísp?vk? : 56
Join date : 13. 10. 07
Location : Ústí nad Labem

Historie Empty
PříspěvekPředmět: Historie   Historie Icon_minitimeSun Oct 28, 2007 9:45 pm

Když už jsem byla na tom blogu, kde jakási dívčina zveřejnila mé články, rozhodla jsem se robnou sem odtamtud zkopírovat (opět můj) článek o El Doradu.

Minule jsme si řekli něco o Atlantidě , jednom z nejznámějších míst , jejichž existence dosud není potvrzená. Nyní je čas na jedno rovněž známé místo , El Dorado. Jistě ho znáte také pod pojmem "Zlaté město". Dalo by se to tak říct , poněvadž El Dorado mělo být doopravdy zemí nesmírně bohatou na zlato...

Jezero plné zlata

Jednou z možností , kde by mohlo bájné El Dorado být , je jezero Guatavita. Samozřejmně jsme v Jižní Americe. Jezero Guatavita leží konkrétně v Kolumbii , asi padesát kilometrů na severovýchod od hlavního města Bogoty. Dnes tam již mají přístup turisté , kolem vedou silnice...jednoduše se to tam moc "polidštilo". Je to veliká škoda , jelikož jezero je krásné a úžasně se na něm podepsaly dějiny.

Když do Kolumbie začali pronikat Španělé (říkali si conquistadoři , podle španělského slova conquest-dobýt. Tedy překlad by byl "dobyvatelé") v 16. století (tentokrát se dějepisu nevyhneme), setkali se se zdejšími indiány kmene Muisků. Muiskové byli mimo jiné skvělými zlatníky. Hlavní však bylo , že podle jejich tvrzení pamatovali obřady obyvatel El Dorada u jezera Guatavita. Vyprávěli Španělům , jak takový obřad vypadal.

Z rákosu byl postaven vor. Na něj byly nakladeny zlaté poklady , jež měly být obětovány velkému duchu. Nový král se za zvuku fléten z rákosu a přihlížení davů svlékl do naha , byl natřen pryskyřicí a nakonec posypán prachem z ryzího zlata. Takto pozlacenému muži se říkalo Eldorado- ze španělského El Dorado znamenajícího v naší řeči Zlatý Muž. Nastávající král vstoupil na vor a s ním i několok dalších pozlacených mužů (tuším že čtyři , ale už si nejsem jistá). Když vor doplul do středu jezera , hudba utichla a muži hodili zlaté poklady , jež byly naloženy na voru , do jezera. Tak byla učiněna oběť. Poté ve vodě jezera Guatavita omyli svá těla od zlatého prachu.

Conquistadoři chtějí zlato

A kdo by ho také nechtěl , že? Někdy v 16.století se conquistadoři dohodli s Muisky. Ti jim nakonec pomohli v tom , co zlatochtiví Španělé chtěli- udělali zářez do jezera a to pěkně hluboký. Dodnes je tato památka po španělských dobyvatelých vidět. Voda klesla o 18 metrů , samotné vykopání průřezu však stálo stovky indiánů život. Když se , totiž ,voda dostala ven , jedna stěna průkopu se zhroutila , což mnoho dělníků zabilo. Ale kdyby se nic nenašlo , nebylo by to dodnes záhadou. Bylo by jasné , že je konec , že si to Muiskové vymysleli. Našlo se. Našel se konkrétně zlatý hrudní pancíř , smaragd velikosti slepičího vejce a ještě nějaké zlaté blbinky.

Od té doby věří mnoho lidí , že El Dorado (zde tedy znamenající něco jako "zem Zlatého Muže") opravdu existuje. Pochybuji , že by šel nějaký španěl a jen tak pro legraci by si hodil smaragd velikosti vajíčka do jezera. 500 let už lidé mrhají životy při pokusech najít El Dorado v okolních pralesech nebo v samotném jezeru. Výkopy se mnohokrát opakovaly. Poslední byltuším roku 1907 , kdy se opět našlo několik drobných předmětů ze zlata , ale ty ani zdaleka nepokrývaly hodnotu , která byla zaplacena za zemní práce. Takže je to jasné , jakási kletba El Dorada: Pokusíte-li se ho najít , buď zemřete , či zkrachujete.
Návrat nahoru Goto down
https://mywa.forumczech.com
Niki

Niki


Po?et p?ísp?vk? : 53
Join date : 14. 10. 07
Location : Ústí nad/pod Labem

Historie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Historie   Historie Icon_minitimeMon Nov 05, 2007 8:29 pm

Muheh, docela bych se tam někdy jela podívat, přece jen by se třeba pohla jednou štěstěna obrátit ke mě čelem...

jen mě tak napadá... všimla jsem si, že většina ztracených civilizací a tajemných kultur je obalena zlatem... neni tady něco podivného? prokletí zlaté rudy?
Návrat nahoru Goto down
http://niki.blog.cz
Kérés
Admin
Kérés


Po?et p?ísp?vk? : 56
Join date : 13. 10. 07
Location : Ústí nad Labem

Historie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Historie   Historie Icon_minitimeTue Nov 06, 2007 4:29 pm

Niki napsal:
Muheh, docela bych se tam někdy jela podívat, přece jen by se třeba pohla jednou štěstěna obrátit ke mě čelem...

jen mě tak napadá... všimla jsem si, že většina ztracených civilizací a tajemných kultur je obalena zlatem... neni tady něco podivného? prokletí zlaté rudy?

Tak zlato ovlivňuje lidský mozek od nepaměti... a zrovna v době conquistadorů to byl hlavní prvek cílů ^^
Mě se jednou zdál sen, že jezero Guatavita střeží vodní tvoreček podobný Nessie Very Happy
Návrat nahoru Goto down
https://mywa.forumczech.com
Sponsored content





Historie Empty
PříspěvekPředmět: Re: Historie   Historie Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Historie
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Historie Atlantidy

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Mythology Waterfall :: Ztracené světy :: El Dorado-
Přejdi na: